تغییر زبان جستجو

مصطفی نوریانی ( زادهٔ ۱۲۸۸ درگذشتهٔ ۵ مهر ۱۳۲۲ ) آهنگساز و نوازندهٔ ویلن اهل ایران بود.

مصطفی نوریانی آهنگساز دوره پهلوی اول در سال ۱۲۸۸ خورشیدی در شهر تهران متولد شد. وی فرزند رشید السلطنه نوریانی بود که منزل وی محفل هنرمندان طراز اول و اساتید وقت موسیقی شده بود. هنرمندانی که در این منزل رفت وآمد داشتند اسماعیل خان کمانچه کش، غلامحسین درویش، قمرالملوک وزیری، اقبال السلطان، عبدالله دوامی، نیر اعظم رومی، و در اواخر مرتضی حنانه، علی اکبر شهنازی، ملوک ضرابی و دیگر موسیقی دانان سرشناس ایرانی بودند. مصطفی نوریانی تحت تأثیر این هنرمندان به موسیقی علاقه مند شد و از سن شش سالگی با تشویق پدر، نزد اسماعیل خان کمانچه کش نواختن ساز ویلن را آغاز و خیلی زود مهارت های بسیاری کسب کرد و در عرصه بداهه نوازی و آهنگسازی به پیشرفت های چشمگیری بنا بر استعداد ذاتی خود نائل آمد.

وی در کنار موسیقی به تجارت و ترخیص کالا در بنادر جنوب می پرداخت. همین امر موجب آشنایی او با عبدالحسین سپنتا شد و از این طریق همکاری این دو آغاز شد. او برای فیلم ها و آثار سپنتا آهنگسازی می کرد و در یکی از سفرهایی که به همراه سپنتا به کشور هندوستان برای ضبط و آهنگسازی فیلم دختر لر داشت ، به همکاری یکی از کمپانی های موسیقی هندوستان آلبومی را که تماماً از ساخته های خود وی بود روی صفحه گرامافون منتشر نمود.

مصطفی نوریانی در پنجم مهرماه ۱۳۲۲ خورشیدی در سن ۳۲ سالگی درگذشت و در امامزاده عبدالله در کنار آرامگاه مشیرالتجار گرمرودی به خاک سپرده شد.

مطالب مرتبط با این شخص