تغییر زبان جستجو

حمیدرضا نوربخش در آبان ماه سال ۱۳۴۴ در شهر قم به دنیا آمد.

 

پدر نوربخش دستی در آواز  داشت و به شیوه مکتب آوازی اصفهان می‌خواند پس حمیدرضا با ته صدایی که از پدرش به ارث برده بود از سال ۱۳۵۵ وقتی ۱۱ ساله بود شروع به یادگیری ردیف آوازی نزد پدر و با راهنمای مرحوم جلال تاج اصفهانی کرد.

 

سپس از سال ۱۳۵۹ که ۱۵ ساله بود به کلاس های مرحوم محمود کریمی رفت.

 

از سال ۱۳۶۳ همزمان با ورود به دانشگاه در ۱۹ سالگی به کلاس های موسیقی استاد محمدرضا شجریان رفت.

 

او سپس سال ۱۳۶۷ نیز همزمان به خدمت استاد احمد عبادی نوازنده برجسته سه تار رفت و تا زمان فوت ایشان در سال ۱۳۷۱ نزد او مشغول یادگیری شد.

 

همزمان که در حال یادگیری موسیقی بود به پیشنهاد استاد شجریان از سال ۶۷ که ۲۳ ساله بود به شیوه خود شجریان شروع به تدریس آواز کرد.

 

او حالا از مشهورترین استاتید صداسازی و آواز می باشد.

 

 

ایشان از سال ۷۱ مدیر بخش آموزش های هنری جهاد دانشگاهی شد و از سال ۷۴ تدریس را در کلاس های فوق برنامه دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی آغاز کرد.

 

حمیدرضا نوربخش در کنار فعالیت های آموزشی از سال ۷۲ در گروه پایور به سرپرستی زنده یاد فرامرز پایور در تالار وحدت شروع به اجرای برنامه کرد.

 

 

 

نوربخش از سال ۱۳۷۵ در ۳۱ سالگی به مدت ۲ سال مدیر هنرستان موسیقی شد تا اینکه سال ۷۶ با گروه همنوازان در فستیوال موسیقی مکزیک شرکت کرد.

 

سپس با پرویز مشکاتیان شروع به کار کرد تا اینکه از سال ۱۳۸۰ وارد گروه شهنازی شد و از سال ۸۴ تا ۸۶ به گروه کیخسرو پورناظری رفت.

 

همکاری با کیهان کلهر از دیگر فعالیت های او در سال ۸۸ بود.

 

حمیدرضا نوربخش فارغ التحصیل لیسانس رشته حقوق می باشد، او از مشهورترین شاگردان استاد شجریان بوده که حالا در کنار فعالیت خوانندگی، عضو هیات مدیره خانه موسیقی در کانون خوانندگان سنتی ،مدیرعامل خانه موسیقی است.

آلبوم «آسمان» با همراهی گروه شهنازی و آلبوم «پنهان چو دل» از آخرین آثار او به شمار می‌آیند.

مطالب مرتبط با این شخص