تغییر زبان جستجو
A man with glasses and a plaid jacket.
  • نوازنده ی ویولن و آهنگساز

محمد میرنقیبی نوازنده ویولن و آهنگساز در سال ۱۳۰۲ متولد شد.
محمد میرنقیبی در ۱۲ اسفند ۱۳۰۲ در مشهد به دنیا آمد و در سال ۱۳۲۴ عازم تهران شد. وی در دوره دبستان در کلاس سرود، معلمی به نام اسماعیل زرین فر داشت که موجب علاقه او به موسیقی شد و دروس اولیه موسیقی را نزد او در مشهد آموخت. در سال ۱۳۳۳ به استخدام وزارت فرهنگ درآمد و در مدارس مشهد شروع به فعالیت نمود و سپس به ریاست شعبه انجمن موسیقی ملی ایران در مشهد که مرکز اصلی آن در تهران و با مدیریت استادان وزیری و خالقی بود، برگزیده شد.
وی در سال ۱۳۲۴ عازم تهران شد و به کلاس ابوالحسن صبا راه یافت. او در محضر ابوالحسن صبا ساز ویولن را آموخت.
محمد میرنقیبی ناظم هنرستان موسیقی نیز بود و بعد از استعفای داوود پیرنیا، به مدت شش سال برنامه گلها را سرپرستی کرد.

اما مهمترین سرپرستی میرنقیبی مربوط به برنامه «تکنوازان» رادیو است این برنامه که به تکنوازی سازها اختصاص داشت برنامه‌ای ۱۵ دقیقه بود. به وجود آمدن این برنامه توسط محمد میرنقیبی که در زمان مدیریت روح الله خالقی، که مدتی سرپرست برنامه‌ی گل‌ها نیز بوده، موجب به یادگار ماندن گنجینه‌ی آثاری بسیار ارزشمند، از استادان موسیقی مان شد که قطعاً امروزه از مهم‌ترین راهنماهای

هنرجویان موسیقی سنتی است.

از شماره‌ی ۱۰۱ آغاز شده و تا شماره‌ی ۷۹۰ ادامه داشته‌است. برنامه ی تکنوازان

متاسفانه از این مجموعه، شماره‌های ۴۹۲، ۷۷۴، ۷۷۵، ۷۸۱، ۷۸۲، ۷۸۸ و ۷۸۹ در دسترس نیست.

از میرنقیبی آثار فراوانی بجای مانده است که از جمله آن‌ها می‌توان به آهنگ “رقص نگاه” در مایهٔ دشتی اشاره نمود. این آهنگ را دلکش خواننده پرقدرت و توانای آن دوران در اواسط دهه چهل خورشیدی همراه ارکستر بزرگ رادیو ایران جاودانه کرده‌است.

محمد میر نقیبی سال ۱۳۸۲ در تهران درگذشت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپره شد.

مطالب مرتبط با این شخص