تغییر زبان جستجو

مهستی متولد 25 آبان 1325 در تهران بود.

با صدای موروثی که از مادرش به ارث برد به بانوی آواز گل ها و دل ها مشهور شد، 2 بار ازدواج کرد و تنها صاحب یک دختر شد و در نهایت بخاطر سرطان درگذشت.

نام اصلی اش خدیجه دده بالا بود که در خانه او را افتخار صدا می زدند.

در خیابان عین الدوله (ایران) به دنیا آمد و تنها یک خواهر بزرگتر از خود بنام هایده داشت، همانگونه که از نام خانوادگی اشان مشخص است آنها اصالتا ترک می باشند.

 

مادرشان خانم زینت بلغاری، مولودی خوان سفره ها و مراسم مذهبی بود و این دو خواهر اغلب کنار مادر در مراسمات، مولودی خوانی می کردند.

در نوجوانی به همراه خواهرش هایده به کلاس های موسیقی اکبر گلپایگانی رفتند و در سال 1342 که مهستی 17 ساله بود به پرویز یاحقی معرفی شد.

مهستی بعد از مدتی آموزش زیر نظر یاحقی نام هنری مهستی را از نام گنجوی برای خود انتخاب کرد و بخاطر اینکه مجرد بود زودتر از خواهرش موسیقی را پی گرفت.

ورود به رادیو گل ها:

در سال 1344 که 19 ساله بود با حضور در برنامه گل ها شماره 420 و خواندن ترانه ای به نام آن که دلم را برده خدایا، اولین تجربه خود را بصورت زنده بدست آورد.

این ترانه سرنوشت زندگی او را تغییر داد تا جایی که کم کم به بانوی آواز گلها و دلها مشهور شد، ناگفته نماند خواهرش هایده 5 سال بعد از او شناخته شد.

مهستی از سال 47 تا 57 در ایران صدها آهنگ خواند که معروف ترین آنها: دل می گه دلبر میاد ،خونه تکونی ،بستر غمها،چراغ ،دلم تنگه ،بیا بنویسیم و … قابل ذکر هستند.

 

ازدواج اول :

بانو مهستی اولین بار سال 1346 در 21 سالگی با کورس ناظمیان اهل کرمانشاه و رئیس شرکت واحد ازدواج کرد که ثمره آن تولد دختری بنام سحر در سال 1347 شد.

در نهایت چند سال بعد این زندگی به طلاق ختم شد.

مهستی که علاقه زیادی به همسرش داشت با این طلاق بسیار غمگین شد و ترانه های بیا خونه، بازیچه و آهنگ دلقک را خطاب به کوروس ناظمیان خواند.

ازدواج دوم :

مهستی قبل انقلاب برای دومین بار با بهرام سنندجی صاحب کارخانه کفش ازدواج کرد اما این زندگی هم در نهایت به جدایی ختم شد و دیگر ازدواج نکرد.

 

پس از جدایی از همسر دوم ، مهستی و دخترش با مادر و خواهرش تا انقلاب در آپارتمانی در منطقه فرمانیه تهران زندگی می کردند.

خروج از ایران :

مهستی به همراه مادر و خواهرش 7 شهریور 1357 پس از انفجار در سینما رکس آبادان به لندن رفتند و با وقوع انقلاب دیگر نتوانستند به ایرانبازگردند.

مهستی بعد از یکسال حضور در لندن، در سال 1358 به آمریکا مهاجرت کرد و اواخر این سال به پیشنهاد پرویز قریب افشار اولین آلبوم موسیقی خود را در آمریکا منتشر کرد.

جایزه :

سال 1383 آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه از وی برای بیش از 40 سال فعالیت در زمینه موسیقی سنتی و پاپ با اهدای شیر طلایی تقدیر کرد.

مرگ خواهر :

با فوت خواهرش هایده در 30 دی 1368 به علت سکته قلبی ناشی از دیابت،مهستی به مدت یکسال در هیچ برنامه ای حاضر نشد و 5 سال بعد نیز ترانه ای به نام تو میای در نظرم را به یاد او اجرا کرد.

 

همکاری با شادمهر :

در سال 1384 شادمهر عقیلی پس از مهاجرت به آمریکا تنظیم و آهنگسازی آلبوم از خدا خواسته مهستی را برعهده داشت که شعرهای آنرا مریم حیدرزاده گفته بود .

از سرطان تا مرگ :

مهستی سال 1382 بعد از اطلاع از سرطان روده بزرگ خود تحت شیمی درمانی خفیف قرار گرفت تا اینکه نوروز 1386 بعد از کنسرت در دبی بعلت ظهور مجدد علایم بیماری راهی بیمارستان شد.

او با کنسل کردن کنسرت فورا به لس انجلس بازگشت و با حضور در یک برنامه تلویزیونی به همراه دخترش سحر و پزشک عمومی اش رسما اعلام کرد به سرطان مبتلا شده و باید پرتو درمانی شود.

در نهایت بعد از پیگیری روند درمانی در بیمارستان مجهز سانتا روزا در کالیفرینا صبح 4 تیر 1386 وقتی 60 ساله بود دار فانی را وداع گفت.

سنگ قبر و محل دفن مهستی :

ایشان در گورستان وست وود در لس آنجلس در کنار آرامگاه خواهرش هایده و مادرش به خاک سپرده شد.

سومین تشییع بزرگ آمریکا :

به گفته دولت آمریکا بعد از مرگ مرلین مونرو و مایکل جکسون ،تشییع جنازه مهستی، سومین مراسم بزرگ و استثنایی ایالات متحده آمریکا بود که منجر به تعطیلی کامل یک ساعته خیابان های لس آنجلس شد

مطالب مرتبط با این شخص