تغییر زبان جستجو

اسفندیار منفرد زاده در 24 اسفند 1319 در تهران به دنیا آمد.

او از سال ۱۳۳۵ فعالیت خود را به عنوان آهنگساز در «رادیو ایرا ن» آغاز کرد و تا هشت سال بعد ادامه داد. قبل از آن برای مدت کوتاهی در رادیو «نیرو هوایی» و تئاترهای لاله زار عود می‌زد.

او هم‌زمان با تنظیم اپرای تخت جمشید (۱۳۴۶) و فتح بابل (۱۳۴۷) آهنگ فیلم‌های هنگامه (۱۳۴۷) و جهنم سفید (۱۳۴۷) هر دو به کارگردانیساموئل خاچیکیان، را ساخت. آهنگ دو ترانه برای صدای کورس سرهنگ زاده در فیلم حسن کچل (علی حاتمی، ۱۳۴۹)نیز از ساخته‌های اوست. دوران همکاری وی با مسعود کیمیایی درخشان‌ترین دوران کاری وی بهعنوان سازندهٔ موسیقی فیلم است.

بهروز وثوقی، مسعود کیمیایی و اسفندیار منفرد‌زاده. تحت عنوان بازیگر، کارگردان و آهنگ ساز فیلم های ماندگاری را با کمک یکدیگرخلق کردند.

او در این دوران آهنگ‌سازی فیلم‌هایی چون گوزن‌ها، تنگنا، داش آکل، خداحافظ رفیق، رضا موتوری و قیصر را به عهده داشت که مشهورتریناثرش موسیقی فیلم قیصر می‌باشد.

او همچنین برای موسیقی متن دو فیلم قیصر و رضا موتوری برنده جایزه از جشنواره فیلم سپاس شد. اکثر کارهای او با صدای فرهاد و گوگوش اجرا شده‌اند. چندین فیلم مسعود کیمیایی نیز موسیقی متن او را به همراه دارند. او از کودکی با مسعود کیمیایی دوست بوده‌است.

اسفندیار که تحصیلاتش را در رشتهٔ موسیقی در دانشکده هنرهای زیبایدانشگاه تهران نیمه‌تمام گذاشت، در دانشگاه موسیقی وین نیزنتوانست این رشته را به پایان برساند.

در سال ۱۳۴۴ همراه با دکتر رضا ناروند، پرویز اتابکی و گروهی دیگر از هنرمندان، در اجرای اپرای فتح بابل  در تالار فردوسی دانشکده ادبیاتدانشگاه تهران همکاری داشت.

به پیشنهاد پدرام اکبری، تصمیم به اجرای سرود بهاران خجسته باد ،که در بین زندانیان سیاسی معروف شده بود می‌گیرند. وظیفه ضبط اینسرود به «اسفندیار منفردزاده» آهنگساز معروف، که خود نیز در رابطه با پروندهٔ خسرو گلسرخی توسط ساواک دستگیر و مدتی زندانی بود، سپرده شد و از آن جا که پدرام و دوستانش هیچ ملودی مربوطی را به یاد نداشتند و تکرار ملودی آهنگ‌های معروف بود، او خود به ساختن ملودی پرداخت و به دلیل تعطیل بودن ارکسترها و خانه‌نشین شدن نوازندگان، خود به تنهاییتمام سازها را ابتدا تک تک نواخت و بعد همه را با هم ترکیب کرد. سرانجام، هنگامی که مراسم یادبود و بزرگداشت «کرامت» و «خسرو» در مدرسه عالی سینما-تلویزیون در حال برگزار شدن بود، نوار ضبط آماده شده «بهاران خجسته باد» را مستقیماً از استودیو به سالن برگزاریمراسم آوردند و در آنجا برای نخستین بار این سرود پخش شد.

منفردزاده بعد از انقلاب ترانه‌هایی برای ابی و داریوش آهنگسازی کرد. موسیقی فیلم تابوی ایرانی را نوشت، برای شعر وحدت (والا پیامدار،محمد) از سیاوش کسرایی و با صدای فرهاد موسیقی ساخت و هم‌اکنون ساکن کشور سوئد است.

مطالب مرتبط با این شخص