تغییر زبان جستجو

محمد‌صفار منتشری، معروف به محمد منتشری، زاده ۱۳ دی ۱۳۲۱ در لنگرود است. او در سال ۱۳۳۲ به همراه خانواده به تهران آمد. در کودکیزمانی که در شهرستان لنگرود زندگی می‌کرد، تصنیف‌های بعضی از خوانندگان آن زمان مانند: جواد بدیع‌زاده، حسین طاهرزاده و جلال‌الدینتاج اصفهانی را می‌خواند.

به واسطه‌ی علاقه‌ای که به تئاتر داشت به کلاس‌های «جامعه‌ی باربد» راه یافت. وی ۳ سال در کلاس‌های تئاتر جامعهٔ باربد شرکت نمود و در اینمدت از استادانی نظیر: «اسماعیل مهرتاش»، «رفیع حالتی» (استاد فن بیان)، «ناظر زادهٔ کرمانی» (استاد ادبیات فارسی)، «ولی‌اللهخاکدان» (استاد دکور) و «علی اصغر ازهدی» (مدیر داخلی جامعهٔ باربد و استاد تاریخ تئاتر) بهره برد. او را نزدیک‌ترین و با استعدادترین شاگرد اسماعیل مهرتاش می‌دانند.

محمد منتشری نحوهٔ ورودش به عالم موسیقی را این‌گونه بیان می‌دارد: «پیش پرده ای بود به نام «گردو فروش» که استاد می‌خواست در یکی از عیدها در کنار تئاتر اجرا کند. دنبال کسی می‌گشت که پیش پرده را اجرا کند. آمد سر کلاس و این خواسته را عنوان کرد. من و چند نفر دیگر از بچه‌های کلاس داوطلب شدیم. ما را آزمایش کردند و من بیش از دوستان مورد قبول واقع شدم.

او از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۰ ردیف‌های آوازی را نزد اسماعیل مهرتاش فراگرفت و حدود ۲۰ سال با ایشان در تماس و معاشرت بود. از جمله هنرمندان موسیقی که در کلاس «مهرتاش» هم دوره محمد منتشری بوده‌اند می‌توان به محمدرضا شجریان، عبدالوهاب شهیدی و جمال وفایی اشاره نمود. او از محضر موسیقی دانانی نظیر احمد عبادی و علی اصغر بهاری نیز بهره برده ‌است.

وی پس از درگذشت استادش «اسماعیل مهرتاش»، از موسیقی فاصله می‌گیرد تا اینکه پس از سال‌ها توسط مهدی کلهر به صدا و سیما دعوت می‌شود. منتشری کارمند بازنشسته بانک است.

آثار و سوابق اجرایی

اجرا و انتشار ردیف آوازی «اسماعیل مهرتاش» با همراهی سه تار «هوشنگ فراهانی» و تار «فخرالدین حکیمی» در ۸ سی دی مؤسسهفرهنگی-هنری ماهور

انتشار آلبوم موسیقی شور آفرین (شامل اجرای ضبط شده در کنسرت مجموعه آزادی ۱۳۷۲)

انتشار آلبوم موسیقی «چند بهاریه» انتشارات آوای باربد

انتشار آلبوم موسیقی «هفت سین (به روایت طهران)» مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور

انتشار آلبوم موسیقی «چهارشنبه سوری» مؤسسه فرهنگی هنری آوایباربد

انتشار آلبوم موسیقی «فکر بلبل» نوای همایون

انتشار آلبوم موسیقی «قبله آمال» مؤسسه فرهنگی هنری آوای باربد

انتشار آلبوم موسیقی «نوروزانه» مؤسسهٔ فرهنگی هنری نوخسروانیباربد

انتشار آلبوم موسیقی «شور آفرین» مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور

اجرای آواز در آلبوم موسیقی «مثنوی خوانی» به همراه «محمدرضا شجریان»، «محسن کرامتی»، «علی جهاندار»، «شهرام ناظری»، «بهرام سارنگ»، «مظفر شفیعی» و «همایون شجریان» مؤسسهفرهنگی-هنری ماهور

ضبط آواز با مناجات خواجه عبدالله انصاری به همراه تار شهریارفریوسفی صدا و سیما

منابع :

گفتگو با محمد منتشری – موسیقی ما

موسیقی سایه سار

موسیقی ایرانیان – روزنامه آرمان

خبرگزاری ایسنا

خبرگزاری مهر

گفتگوی هارمونیک

اینستاگرام محمد منتشری

مطالب مرتبط با این شخص