تغییر زبان جستجو

یزدانبخش قهرمان فرزند حاج محمدتقی میرزا قهرمان در سال 1295 خورشیدی در فیض‌آباد مه‌ولات به دنیا آمد. خانواده‌ی قهرمان از خانواده‌های بزرگ و سرشناس تربت حیدریه می‌باشند. عموی وی مرحوم مرتضیٰ میرزا قهرمان که شکسته تخلص می‌نمود از مشاهیر خراسان و مردی مورد احترام بود و مدتی هم روزنامه‌ی خورشید را مشهد منتشر می‌کرد. جدّ بزرگ قهرمان‌ها، قهرمان میرزا فرزند شجاع السلطنه پسر فتحعلیشاه قاجار بوده است و شعر در خانواده‌ی بزرگ قهرمان موروثی است. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تربت حیدریه و مشهد گذراند. برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی ادبیات به دانشکده‌ی ادبیات تهران رفت و در رشته‌ی ادبیات فارسی موفق به کسب رتبه‌ی لیسانس گردید و پس از آن قصد رفتن به اروپا را داشت که توفیق نیافت. در همین سال‌ها با دومین فرزند ملک‌الشعرا بهار، ماه‌ملک بهار (1302 – 1379) ازدواج کرد که از زبده‌ترین مترجمان زبان انگلیسی بود و حاصل این ازدواج دو فرزند به‌نام‌های رامین و بهار بود که در آمریکا و ایران زندگی می‌کنند. آثار او در روزنامه‌ی نوبهار که به مدیریت ملک‌الشعرا و همکاری خود او اداره می‌شد انتشار یافت. روزنامه‌ی نوبهار از روزنامه‌هایی بود که در زمینه‌ی سیاسی فعال بود. ابتدا در مشهد و یک‌سال بعد از دوره‌ی سوم در تهران منتشر می‌شد و بارها و بارها توفیق شد. از طرفی این روزنامه به پشتوانه‌ی ملک‌الشعرا و یزدانبخش قهرمان در زمینه‌ی ادبیات هم مطرح بود و از جمله، اولین غزل سیمین بهبهانی در سنین نوجوانی در این روزنامه چاپ شد.

 

وی سال‌ها از محضر استاد بهار بهره‌مند بود و بعد در دو وزارت‌خانه‌ی کار و فرهگ مشغول به کار شد. وی مدتی دچار فراز و نشیب‌هایی شد که مدتی از اشتغال بازماند. مرحوم گلشن آزادی در کتاب صدسال شعر خراسان درباره‌ی او می‌نویسد: “یزدانبخش روحی حساس و خاطری زودرنج و طبعی قادر دارد که هرگاه توفیق ادامه‌ی تحصیل و حصول تکمیل می‌یافت و از آن نشیب و فراز‌ها برکنار می‌ماند، از شاعران درجه اول ایران می‌شد ولی دریغ.

 

از آثار به‌جا مانده از ایشان می‌توان از دیوان اشعار این شاعر نام برد و اثر مطرح دیگر ایشان گزیده‌ی داستان‌های مثنوی اثر گران‌سنگ ملای رومی است که با همکاری پرویز اتابکی تالیف شده و توسط انتشارات علمی و فرهنگی در سال 1374 منتشر شده است.

 

یزدانبخش قهرمان در اول فروردین 1373 چشم از جهان فروبست.

مطالب مرتبط با این شخص