تغییر زبان جستجو

فریدون فرخزاد متولد ۱۵ مهر ۱۳۱۵ در تهران است.

او فارغ التحصیل دکترای حقوق سیاسی از دانشگاه مونیخ آلمان می باشد، در کنار شاعری، برنامه ساز رادیو تلویزیون، خواننده، مجری، آهنگساز و بازیگر بود.

فریدون بزرگ شده خیابان امیریه، چهار راه گمرک تهران است.

پدرش سرهنگ محمد فرخزاد اهل تفرش و مادرش توران وزیری تبار اهل کاشان بود، سه خواهر به  نام های فروغ، پوران و گلوریا و سه برادر به نام های مهرداد، مسعود و مهران داشت.

تب شعری فریدون از نوجوانی شروع شد و در زمان دانشجویی در آلمان شعرهایش در روزنامه زوددویچه و کاوه منتشر می شد، در سال ۱۳۴۲ اولینکتاب شعر خود را با نام فصل دیگر منتشر کرد.

از جایزه تا ورود به تلویزیون آلمان :

پنج ماه بعد از انتشار اولین کتابش جایزه ادبی شعر برلین را برنده و سپس عضو آکادمی جوانان مونیخ شد، او در سال ۱۳۴۴ به عنوان برنامه ساز وارد رادیو تلویزیون مونیخ شد و چندین برنامه درباره موسیقی خاورمیانه و ایران ساخت.

ازدواج اول :

فریدون فرخزاد در سال ۱۳۴۲ در شهر آکسفورد انگلستان با آنیا بوچکووسکی که زن آلمانی علاقه مند به تئاتر و ادبیات بود ازدواج کرد، فرزند اول آنها اوفلیا چند روز بعد از متولد شدن درگذشت.

فرزند دوم آنها رستم نام دارد که در حال حاضر به علت عقب افتادگی ذهنی در آسایشگاهی در آلمان نگهداری می شود، زندگی این زوج بعد از بازگشت به ایران به جدایی ختم شد.

بازگشت به ایران و شهرت :

فرخ زاد بعد از سال ها زندگی در آلمان به ایران  بازگشت و در سال ۱۳۵۶برنامه شوی میخک نقره ای را برای تلویزیون ملی ساخت و با این برنامه به شهرت رسید.

لقب برترین شومن و مجری مشهور قبل از انقلاب متعلق به وی می باشد.

فرخزاد اولین بار در سال ۱۳۵۰ در فیلم دلهای بی آرام در کنار ایرج قادری و شهلا ریاحی بازی کرد.

بعد از انقلاب ۵۷ به دادگاه احضار و مدت کوتاهی به زندان رفت.

او بعد از آزادی به لس آنجلس مهاجرت کرد و در آنجا کتاب “در نهایت جمله آغاز است عشق” را منتشر کرد، سپس به هامبورگ رفت و در نهایت ساکن شهر بن آلمان شد و به فعالیت های سیاسی پرداخت.

ازدواج دوم :

فرخزاد دومین بار بعد از بازگشت به ایران با خانم ترانه سندوزی اهل مشهد ازدواج کرد که این رابطه نیز در نهایت به علت مشغولیت کاری فرخزاد به جدایی ختم شد.

ترانه برای ادامه تحصیل و زندگی به انگلستان رفت.

فرخزاد بعد از انقلاب کنسرت های متعددی در شهرهای مختلف جهان برگزار کرد و ۴ سال برنامه رادیویی سلام همسایه به زبان فارسی را ساخت ، چندین کتاب نوشت و در یک فیلم نیز بازی کرد.

فریدون فرخزاد در ۱۶ مرداد ۱۳۷۱ در محل زندگی اش در شهر بن آلمان بر اثر ضربات چاقو به قتل رسید، قاتل یا قاتلان شکمش را دریدند و زبان و گوش و دماغش را بریده بودند.

فرخ زاد با چندین ماه اجاره عقب افتاده خانه، بدهی ۷۰۰ مارک به بانک و خاکسپاری غریبانه جسد سلاخی شده در گوری رایگان در شهر بن آلمان در انزوای بی رحمانه به خاک سپرده شد.

نبش قبر و تغییر محل دفن :

پانزده سال بعد از فوت فرخزاد ، شهرداری قصد تخریب آرامگاه فرخزاد و شمار دیگری از قبرهای نزدیک وی برای تغییر کاربری محل کرد اما با فشار دوستداران و خانواده فرخزاد ، نبش قبر شد و به محل تازه و دائمی انتقال پیدا کرد.

مطالب مرتبط با این شخص