تغییر زبان جستجو

پروانه امیرافشاری (حمیرا) متولد 26 اسفند 1323 در تهران است.

 

او در یک خانواده با نفوذ و ثروتمند ترک زبان پرورش یافت سپس به کلاس های آواز رفت و حالا از چهره های صاحب نام موسیقی ایرانی ساکن در لس آنجلس می باشد.

 

حمیرا اصالتا از نوادگان ایل افشار آذربایجان است که پدرش با داشتن 150 منطقه شهری و روستایی در شمال غرب ایران از ثروتمندان و افراد بانفوذ حکومت پهلوی بود.

 

بخاطر همین شهرت و اعتبار پدر ، چهره های هنری از جمله استاد بنان و ملوک ضرابی به خانه اشان رفت و آمد داشتند که باعث علاقه مندی  حمیرا به موسیقی شد.

 

از یادگیری تا ورود به رادیو :

سال 1339 وقتی 16 ساله بود به دور از چشم پدر و با حمایت مادرش زیر نظر علی تجویدی موسیقی و آواز را یاد گرفت و بعد از 3 سال در 19 سالگی در آزمون صدای رادیو قبول شد.

 

به خاطر اینکه پدرش او را نشناسد نام هنری حمیرا را انتخاب کرد و مشغول به کار شد.

 

طرد همیشگی از خانواده :

اولین آهنگ خود را در 19 سالگی با آهنگسازی علی تجویدی و شعری از بیژن ترقی بنام صبرم عطا کن ساخت که ظرف مدت کوتاهی از رادیو پخش شد.

 

با پخش صدایش در رادیو پدر او را می شناسد و برای حفظ آبرو تمام صفحات موسیقی حمیرا را از بازار می خرد و در خانه انبار می کند و با تشر جدی حمیرا را از هرگونه فعالیت موسیقی منع می کند.

 

مدتی بعد اما با سفر اروپایی پدر ، دوبار حمیرا با حمایت مادرش آهنگی بنام سرگردان را می سازد که اینبار با برگشت پدر او برای همیشه از خانواده طرد و از ارث محروم میشود.

 

ازدواج اول :

حمیرا در سال 1342 وقتی 19 ساله بود با فشار پدرش با پسر یکی از تجار بزرگ ایران که هم سن بودند ازدواج کرد.

 

اما این زندگی زناشویی بعد از 6 سال با وجود داشتن یک دختر به نام هنگامه به طلاق ختم شد.

 

علت جدایی از همسر اول :

به گفته ی حمیرا ، مادر شوهرش بی نهایت عاشق موسیقی بوده و همیشه او را تشویق می کرده ، حمیرا آنقدر مادر شوهرش را دوست داشته که تحت کنترل او زندگی می کرده.

 

بعد از مدتی که مادر شوهرش به اروپا سفر کرد، زندگی زناشویی او هم با وجود داشتن یک فرزند به اختلاف کشید و سال 1348 از همسرش جدا شد.

 

ازدواج دوم :

حمیرا در سال 1349 وقتی 24 ساله بود با پرویز یاحقی 35 ساله و موسیقیدان برجسته ایرانی آشنا شد و باهم ازدواج کردند.

 

زندگی دوم خانم حمیرا هم 8 سال بیشتر دوام نداشت و طبق آنچه خود می گوید به خاطر مسائل جزئی در اوایل سال 1357 به جدایی ختم شد.

 

ازدواج سوم :

اواخر سال 1357 وقتی 34 ساله بود به خاطر دید منفی مردم آن دوره به زن بیوه مجبور به ازدواج با صاحب فروشگاه معروف کراوات مسعودنیا شد.

 

این زندگی در اوایل به خوبی با به دنیا آمد یک فرزند دختر به نام یاسمن پیش می رفت تا اینکه ورق برگشت.

 

مهاجرت و جدایی سوم :

دو سال بعد از انقلاب به علت ممنوعیت کراوات ، همسرش بیکار شد و حمیرا هم دیگر امکان فعالیت هنری را از دست داد تا اینکه به فکر مهاجرت افتاد.

 

نهایتا حمیرا سال 1360 در 37 سالگی به همراه دخترش یاسمن از مرز افغانستان از ایران خارج و سپس به پاکستان رفت و بعد به اسپانیا سفر کرد.

 

او در نهایت مدتی در کاستاریکای آمریکای مرکزی بود و حالا ساکن لس آنجلس می باشد.

 

از تومور مغزی تا قلب :

حمیرا بانوی متین موسیقی در سال 1378 زمانی که 55 ساله بود به تومور مغزی دچار شد اما بطور معجزه آسایی از اتاق عمل سالم بیرون آمد.

 

او مدتی بعد به خاطر ناراحتی قلبی عمل شد که آن هم با موفقیت همراه بود.

 

 

 

 

اعتقاد قوی به خدا :

در اعتقادات مذهبی و شخصی خود بسیار به خداوند پایبند است و علاقمندی اش به مسائل عرفانی در گفتار ، ترانه ها و شیوه زندگی او نمایان است.

 

او به خاطر همین اعتقادات و روحیه خاص خود به ندرت در مجامع عمومی و هنری ظاهر می شود.

 

هنرمندان مورد علاقه :

او از هنرمندان هم نسل خود چون زنده یاد هایده و مهستی به نیکی یاد می کند و به صدای گلپا و ایرج نیز علاقمند است.

 

او در یک مصاحبه قبل از انقلاب گفته بود الیزابت تیلور ، چارلتون هستون ، علی نصیریان و فخری خوروش بازیگران مورد قبولش هستند.

مطالب مرتبط با این شخص