تغییر زبان جستجو

محمد اصفهانی خواننده پر طرفدار ایرانی، در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۴۵ در میدان شهدا تهران به دنیا آمد. وی علاوه بر خوانندگی و آهنگ سازی، پزشک نیز هست.

 

دکتر محمد اصفهانی علاوه بر یک خواننده و آهنگساز بی همتا، پزشک نیز هست و بسیاری از ایرانیان، به صدای ماندگار او علاقه دارند.

 

نام کاملش محمد مهدی واعظ اصفهانی است. پدر وی اهل اصفهان و مادرش اهل تهران هستند. محمد اصفهانی از همان کودکی از صدای خوبی برخوردار بود و از دوران مدرسه با صوت خوب قرآن می‌خواند و در مسابقات قران خوانی قبل از انقلاب نیز مقام رده نوجوانان را کسب کرده است.

 

وی شیوه‌های خواندن قرآن را نزد استاد مصطفی اسماعیل آموخت و تاکنون در محافل بسیاری از صوت ایشان برای قرآن خوانی استفاده شده است. پدر وی نیز از صدای خوبی برخوردار بوده اند.

 

 

تحصیلات محمد اصفهانی :

وی از همان ابتدا در درس پیشرفت خوبی داشت تا جایی که با رتبه ۱۷۶ در دانشگاه پزشکی تهران قبول شده و در سال ۱۳۷۶ در رشته دکترای عمومی فارغ التحصیل شد.

ازدواج و تاهل :

محمد اصفهانی هم اکنون متاهل و دارای ۲ دختر و یک پسر است.

شروع کار حرفه‌ای :

محمد اصفهانی به وسیله دایی خود که اهل موسیقی بود به جهت صدای خوبی که داشت به استاد محمدرضا شجریان معرفی شد و از سوی وی مورد تشویق قرار گرفت بعد‌ها نیز آقای فریدون شهبازی وی را به سمت موسیقی پاپ هدایت کرد. او در سال ۷۳ اولین تجربه خوانندگی خود را در تیتراژ سریال آوای فاخته با ترانه سرایی ساعد باقری بدست آورد.

محمد اصفهانی خوانندگی خود را با اجرای آثار شعرای معاصر مانند فریدون مشیری آغاز کرد و با خواندن اشعار بزرگانی چون قیصر امین پور ، بیدل دهلوی و افشین یدالهی ادامه داد. او در برخی از آهنگ های خود از اشعار ترانه مکرم نیز استفاده کرده است.

تیتراژ سریال و فیلم :

تیتراژ سریال و فیلم‌های بسیاری با صدای این خواننده پخش شده است که از این جمله می‌توان به سریال‌های نفس، تنهاترین سردار، پهلوانان نمی‌میرند، شکرانه، ولایت عشق، تا ثریا، آوای فاخته، تکیه برباد، رستگاران، یه تیکه زمین، وفا، زیر هشت، معصومیت از دست رفته، ارمغان تاریکی، ستاره سهیل، آخرین دعوت، آتش و شبنم و… اشاره کرد. همچنین آنونس فیلم سینمایی بوسیدن روی ماه با صدای او پخش شده است.

جوایز و افتخارات دریافتی محمد اصفهانی:

محمد اصفهانی در اختتامیه سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر توانست بهترین جایزه خواننده موسیقی پاپ را از دست سالار عقیلی دریافت کند. همچنین این خواننده عنوان بهترین خواننده پاپ را از طرف مجله ترانه ماه و نشریه موسیقی پاپ ایران در دهه ۸۰ دریافت کرد. جشن سالانه موسیقی ما نیز به خاطر اجرای تیتراژ سریال یک تکه زمین در سال ۹۱، جایزه بهترین خواننده تیتراژ را به محمد اصفهانی اعطا کرد.

دیگر فعالیت‌ها :

ایشان علاوه بر خوانندگی، آهنگ ساز بوده و پزشک نیز هست. محمد اصفهانی همچنین دارای مدرک غریق نجات بوده و از خط خوشی نیز برخوردار است. او سابقه نویسندگی در رادیو را نیز داراست.

آلبوم‌های محمد اصفهانی :

از آنجایی که محمد اصفهانی فردی است که در کار هنری و موسیقی وسواس زیادی به خرج می‌دهد. معمولا سعی دارد کمتر کار کند، اما کار خوب و بدون نقص تحویل دهد؛ برای مثال آلبوم برکت که یکی از آلبوم‌های فوق العاده ایشان است ۳۰ ماه زمان برد تا به دست علاقه‌مندان برسد.

 

 

 

 

 

یکی از ماندگارترین و خاطره انگیز‌ترین آثار دکتر محمد اصفهانی آهنگ حسرت است. این هنرمند در جایی عنوان کرده که این آهنگ باعث منصرف شدن زوجی از طلاق شد. محمد اصفهانی علاوه بر صدای رسا و استعداد ذاتی، از محضر استادان بزرگی همچون استاد ملک محمد مسعودی، استاد علی جهاندار، حسین خواجه امیری (ایرج) و محمد رضا شجریان نیز در راستای موفقیت خود، بهره بره است.

 

مطالب مرتبط با این شخص